Szlovákiai Magyar Adatbank - Intézmények, szervezetek » Institution kategóriák » Népművészeti fesztivál Népművészeti fesztivál – Szlovákiai Magyar Adatbank – Intézmények, szervezetek
Szervezet - Népművészeti fesztivál
7 találat

ESZTERLÁNC Országos Gyermek-néptáncfesztivál

Részletek

ESZTERLÁNC Országos Gyermek-néptáncfesztivál
Eszterlánc

Az ESZTERLÁNC Országos Gyermek-néptáncfesztivált már 1999 óta igyekeznek minden évben (eleinte kétévente) megrendezni Füleken. Ez az egyetlen olyan szlovákiai megmérettetés, melyet a szlovákiai magyar tánccsoportoknak rendeznek, ill. 2011-től már a gyermek-szólótáncverseny is a fesztivál része.

Az Eszterlánc időpontja nincs konkrét dátumhoz kötve, általában szeptember végén, vagy esetleg októberben elején kerül megrendezésre. 

A háromnapos néptancfesztiválra nagy szeretettel várnak minden szlovákiai magyar gyermek néptánccsoportot, illetve szólistát. A verseny zsűrijét magyarországi, valamint hazai szakemberekből válogatják, hogy szakmai tanácsokkal is el tudják látni a csoportok vezetőit és a szólisták felkészítőit.

A zsűri a versenyzőket arany, ezüst és bronz sávval minősíti a következő szempontok alapján:

  • néprajzi hitelesség
  • színpadi megjelenés
  • koreográfiai megformálás
  • ének-zenei előadás, zenei szerkesztés

A szakmai megmérettetésen kívül a több száz táncos részt vehet meseszínházon, népzenei koncerteken, kézműves-foglalkozásokon, vetélkedőkön, különböző gyermekjátékokon, lehetőségük van feljutni a Füleki várba, s persze a késő esti táncháznak is aktív résztvevői lehetnek.

Az eredményhirdetés és az Ünnepi Gálaműsor a fesztivál záróakkordjaként általában a Füleki Várban van, vasárnap délután. Itt fellépnek az aranysávban és a különdíjban részesített tánccsoportok, ill. szólisták. 

Szakmai szempontból szerintünk nagyon fontos, hogy évente találkozzunk, mivel így minden együttes évente kap egy komoly szakmai zsűritől visszaigazolást a munkájáról, és iránymutatást a jövőre nézve. Ez csak hasznos lehet mindenkinek!” – a szervezők véleménye a fesztiválról.

Az Eszterlánc megrendezését támogatja a Kisebbség Kuluráis Alap, a Táncfórum – Szlovákia Magyar Néptáncosok Szakmai Egyesülete, az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület, a Füleki Vármúzeum, Fülek város, és a füleki Városi Művelődési Központ. Szakmai partner az Ifjú Szivek Táncszínház. 

KategóriaNépművészet / Népművészeti fesztivál
Aktivitásaktív (létező)
TelepülésFülek [Fiľakovo]
Rövid URL
ID102303
Módosítás dátuma2020. október 31.

FolkSzöglet

Részletek

FolkSzöglet
Táncház a FolkSzögletben

A FolkSzöglet a Gomaszögi Nyári Tábor keretén belül kerül évente megrendezésre.

Gombaszögi Nyári Tábor

Nyári szabadegyetem, fesztivál és diáktábor a szlovákiai magyar ifjúság hagyományos találkozóhelye, ami 2005 óta évente kerül megrendezésre. Célja az ifjúság széleskörű összefogása, egy értelmiségi találkozóhely kialakítása a Pozsonytól Nagykaposig terjedő régióban.

A FolkSzöglet első ízben 2017-ben egyéni kezdeményezésre került megrendezésre egy négy estéből álló népzenei koncert- és táncházsorozat formájában, mely nagy sikert aratott a táborozók körében. Ennek köszönhetően a 2018-as évben már a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia vállalta fel a program szervezését és lebonyolítását a tábor egész időtartama alatt.

Az évek során több olyan országos hírű kiváló zenekar lépett színpadra, akiknek köszönhetően sikerült megszólítani a fiatal közönséget, így a FolkSzöglet a Gombaszögi Nyári Tábor egyik leglátogatottabb helyszínévé nőtte ki magát. A program összeállítása során továbbra is fontos szempont a Kárpát-medencében élő nemzetek és nemzetiségek hagyományos zenei és táncos kultúrájának bemutatása.

Az ötnapos fesztivál folyamán rengeteg népzenei és világzenei koncerttel, tánctanítással és táncházakkal, előadásokkal, kézműves foglalkozásokkal, mesekocsmával, fotókiállítással és a folkkocsmával várják évente az érdeklődőket.

FolkPajta

A Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia, összefogva a Gombaszögi Nyári Tábor főszervezőjével a Sine Metu Polgári Társulással a népzene és néptánc új, látványos és hangulatos helyszínét álmodta meg Gombaszögre: egy 220 négyzetméter alapterületű FolkPajtát, ahol a fesztivál összes folk rendezvénye megvalósulhat, 2019-től.

A FolkSzöglet célja, hogy a hagyományos magyar kultúra, ezen belül a néptánc és a népzene minél több emberhez eljusson.

KategóriaNépművészet / Népművészeti fesztivál
Címkekulturális, közművelődési
Aktivitásaktív (létező)
TelepülésSzalóc [Slavec]
Emailelohagyomanypt@gmail.com
Facebookhttps://www.facebook.com/folkszoglet/
Rövid URL
ID102375
Módosítás dátuma2020. július 7.

Fonográf Fesztivál

Részletek

Fonográf Fesztivál
Fonográf Fesztivál muzsikusai

A Fonográf polgári társulás szervezésében 2011-től évente megrendezik a Fonográf fesztivált, melynek székhelye: Komárom (SK).

A fesztivál célja, hogy a könnyűzenei koncertek mellett évről évre jobban meg legyen mutatva az autentikus erő, hisz ebből táplálkozik az összes népművészettel foglalkozó csoport; a hagyományőrzők, a néptáncegyüttesek, illetve a népi zenekarok is.

2019-től már nemcsak Komárom ad otthont a novemberben megrendezendő 10 napos fesztiválnak, hanem egész Szlovákia magyarlakta területein vannak koncertek, előadások.

A fesztivál állandó programjába van népmesemondás, hagyományőrző műsor, Rendhagyó Prímástalálkozó, hangszeres szólisták és zenekarok bemutatkozója, valamint az elemaradhatatlan táncház.

A Fonográf Fesztivál fő támogatója a Hagyományok Háza Hálózat-Szlovákia.

KategóriaNépművészet / Népművészeti fesztivál
Aktivitásaktív (létező)
TelepülésKomárom [Komárno]
Emailmskskomarno@stonline.sk
Webhttp://www.fonograffesztival.sk/?fbclid=IwAR2KhZr-xhlBM1IPAtseJN6mlUhL26Ewg9Yq_NgMjPfxYiLnwlHJ-Y12aIE
Rövid URL
ID102354
Módosítás dátuma2020. szeptember 14.

Katica fesztivál – gyermek néptánctalálkozó

Részletek

Katica fesztivál – gyermek néptánctalálkozó
A Katica fesztivál gálaműsorán

A Katica fesztivál – gyermek néptánctalálkozóra minden évben október végén kerül sor, a somorjai Városi Művelődési Központban. A gyermekközpontú fesztivál nagy hangsúlyt fektet a gyermekek néptáncismereteinek elmélyítése mellett a képesség- és készségfejlesztésére is. Szlovákia számos gyermeknéptáccsoportja mellett sok táncolni vágyó gyermek csatlakozik a Katica fesztivál programjaiba, mégha nem is tagja valamilyen tánccsoportnak.

A Katica fesztivál napján, már reggeltől több helyszínen folynak a neptáncoktatások, a népzenei koncertek, kézműves foglalkozások és közös muzsikálások is. 

A szórakozással és tanulással eltelt nap végén a gálaműsorban a gyermekcsoportok teltház előtt mutathatják be műsorukat.

A gyermek néptánctalálkozó célja, hogy összehozza a régió néptánckedvelő gyermekeit és a csoportok vezetőit, akik egy kellemes tanulással és szórakozással teli nap végére barátokként nézik meg egymás műsorát, motiválódnak egymástól és barátságokat kötnek. 

Nagy Myrtil, a házigazda tánccsoport (Csali) vezetője, s egyben a fesztivál főszervezője nagy lelkülettel szervezi meg évente ezt a nagyszerű és egyre népszerűbb fesztivált. Mottója: “Töltsünk el együtt egy szép, tánccal, zenével teli napot és érezzük jól magunkat!

A Katica fesztivál 2017-től a Nemzetiségi Kulturális Alap és a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósul meg.

KategóriaNépművészet / Népművészeti fesztivál
Címkekulturális, közművelődési
Aktivitásaktív (létező)
TelepülésSomorja [Šamorín]
Emailriaditel@mskssamorin.sk
Rövid URL
ID102286
Módosítás dátuma2020. május 15.

Néptánc-antológia

Részletek

Néptánc-antológia
Néptánc-antológia

A Néptánc-antológia a Szlovákiában működő magyar, felnőtt néptáncegyüttesek egyetlen országos fóruma. Jelentősége egyedülálló, a rendezvényen az együttesek teljesítményét értékelő öttagú zsűri szakmai iránymutatása meghatározó és elengedhetetlen a csoportok és a hazai néptáncmozgalom folyamatos szakmai fejlődése szempontjából.

Az Antológián való bemutatkozásra a szlovákiai magyar néptáncegyüttesek pályázhatnak a saját maguk által kiválasztott két koreográfiával.

A néptáncegyüttesek országos seregszemléje eleinte kétévente, majd 2018-tól évente kerül megrendezésre. Az elmúlt években a Komáromi Jókai Színház, a komáromi Városi Művelődési Központ és a RÉV, majd a Szlovák Állami Népi Együttes oroszvári székháza adott otthont az Antológiának, Pozsonyban.

A fesztivál eredetileg nem azzal a céllal jött létre, hogy minősítsen, hanem hogy szakmai tanácsokat adjon az együtteseknek.

A kétnapos rendezvényen a versenyprogramon és a szakmai értékelésen, valamint a gálaműsoron kívül számos koncert, előadás és értékes workshopok kerülnek megrendezésre.

 

 

KategóriaNépművészet / Népművészeti fesztivál
Aktivitásaktív (létező)
TelepülésPozsony [Bratislava]
Rövid URL
ID102344
Módosítás dátuma2020. október 31.

Országos Népművészeti Fesztivál

Részletek

Országos Népművészeti Fesztivál
Országos Népművészeti Fesztivál

Az Országos Népművészeti Fesztivál minden évben június közepén kerül megrendezésre, a zselízi Schubert parkban. A szervezők már sokadik éve törekednek arra, hogy minden korosztály számára minőségi szórakozást nyújtsanak az összművészeti fesztiválon, ahol a programok túlnyomó többsége néptánc- és népzenei előadók műsorából áll. 

A zselízi találkozó a hagyományos népi kultúrából táplálkozó összművészeti fesztivál, amely a társművészetek felé is nyitott. 

A fesztivált először 1969-ben rendezték meg, már azóta a programja minden évben rendkívül színes volt, néprajzi kiállítások, gyermekprogramok, koncertek, kirakodóvásár stb. tették színessé és közönség közelivé. Rendkívül pozitív hatása volt a hazai folklórmozgalomra. Anyagi támogatások hiányában 1995-ben már nem rendezték meg. A fesztivál helyét a Martoson 1995 óta évente megrendezett Pünkösdi Népművészeti Fesztivál kívánta átvenni, de ez mára inkább regionális fesztiválként működik. A Csemadok 2006-ban, tizenkét éves szünet után, az eredeti helyszínen, Zselízen újraélesztette a fesztivált. 

Az ONF (Országos Népművészeti Fesztivál) mindenkori küldetése: a hagyományápolás, a különböző nemzetiségek kultúrájának tiszteletben tartása és megőrzése, mely megmaradásunk záloga és szimbóluma. Képviselni és képviseltetni a hagyományos népművészetet, főleg a zenés és táncos formáit, a hagyományokat, játékokat, szokásokat, a szöveges folklórt és a kézművességet. 

Ezeken kívül a gasztrotúra finom falatai is minden évben helyet kapnak a kastélyparki fesztiválon. A fesztiválra látogatók örömmel kóstolhatják a környező települések tradícionális ételeit is. 

A rendezvény három fő napja a péntek, melyen megnyitó ünnepségek vannak, a szombat, melyen a fellépők sokasága lép színpadra a késődélutáni néptáncműsorokban (gyermek, ifjúsági és felnőtt műsorok), a vasárnap, amelyen délelőtt szentmise és istentisztelet, délután pedig a gálaműsorra gyűlik össze a népművészeteket kedvelő közönség.

Az ONF 2018-ban csatlakozott az Európai Unió Kulturális Örökség Európai Éve 2018 kezdeményezéshez, 2019-ben felkerült a CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folkart) világfesztiválok listájára. 

Az alábbi támogatók biztosítják, hogy évente több mint 150 művész állhasson az ONF színpadára: a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, a Kisebbségi Kulturális Alap, a Művészetekért Alap és a Tiszta Forrás Alap, a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia, a CIOFF, a Csemadok Országos Tanács, a Csemadok zselízi alapszervezet és a Zselíz város önkormányzat.

KategóriaNépművészet / Népművészeti fesztivál
Aktivitásaktív (létező)
TelepülésZseliz [Želiezovce]
Webhttp://onf.sk/
Facebookhttps://m.facebook.com/ZselizONF/
Rövid URL
ID102236
Módosítás dátuma2020. április 22.

Palóc Húsvét a Füleki várban

Részletek

Palóc Húsvét a Füleki várban
paloc_husvet_1

Minden év húsvéthétfőjén a Füleki Városi Művelődési Központ jóvoltából megrendezésre kerül az ún. Palóc Húsvét, melynek állandó helyszíne Fülek.

2005-től gazdag programokkal kedveskednek a szervezők a Jézus Krisztus feltámadását, azaz a húsvétot ünneplő ide látogató turistáknak. Az egynapos program keretén belül bemutatják a régi húsvéti szokásokat, de ezen kívül számos néptánc és népzenei előadást láthatnak az érdeklődők. A hangsúly a helyi értékekre, a palóc hagyományokra helyeződik, de a műsorban a magyar mellett a szlovák kultúra is bemutatásra kerül.

Az idelátogatók a kézműves foglalkozásokon kipróbálhatják a tojásdíszítést, gyékényezést, mézeskalács-díszítést, a népihangszer-készítést, továbbá arcfestés, kézzel hajtott körhinta, különféle ügyességi versenyjátékok, lovagoltatás, gyermek íjászverseny és mesekuckó vár rájuk minden évben.

A várudvarban rendszeresen van kirakodóvásár, a rendezvény helyszínén helyi ételek kóstolója és ételszentelés, valamint az elengedhetetlen húsvéti locsolkodás. A kísérő programok közt a Magyar Közösségi Ház udvarán hagyományos disznóvágás gazdagítja a programot, de ezen kívül megtekinthető a Füleki Vármúzeum állandó kiállítása is.

A rendezvény társszervezői a Füleki Vármúzeum, a Közhasznú Szolgáltatások és a Csemadok Füleki Alapszervezet.

KategóriaNépművészet / Népművészeti fesztivál
Aktivitásaktív (létező)
TelepülésFülek [Fiľakovo]
Rövid URL
ID102337
Módosítás dátuma2023. március 22.

7 találat
OK