Szlovákiai Magyar Adatbank - Intézmények, szervezetek » Institution kategóriák » Könnyűzenei együttesek Könnyűzenei együttesek – Szlovákiai Magyar Adatbank – Intézmények, szervezetek
Szervezet - Könnyűzenei együttesek
1 találat

Orion zenekar

Részletek

Orion zenekar
szenc-orion-zenekar-1969

Kezdetek
A szenci Zeneiskola 10 éves jubileumára (1969) összeállt egy zenekar, amely a “Brilant kvintet” nevet választotta. Tagjai voltak: Tóth József – harmonika • Tóth László – 1. hegedű • Agárdy Gábor – 2. hegedű • Tóth Mária – zongora • Agárdi László – dobok.
A jubileum megünneplése után a társaságnak kedve támadt tovább zenélni, igaz egy kicsit más összetételben. Tóth Mária kimaradt és Tóth László helyett (aki papi szemináriumba vonult) belépett Pomsár Zoltán pedagógus. Agárdy Gábor a hegedű mellé átvette a basszusgitárt, Pomsár Zoltán gitározott és harmonikázott, Tóth József klavifonozott, orgonált és trombitált.

A zenekar támogatói
A szenci CSEMADOK alapszervezete jóvoltából hangszert vásárolhatott a zenekar (dobokat), valamint erősítőket és a lelkes CSEMADOK tagok (Matejka bácsi, Filo bácsi) és Kausitz Gyuri bácsi segítségével hangfalakat is építettek maguknak. Ezután csatlakozott az ORION elnevezésű zenekarhoz Hamerlík József († 2007. július 30.), aki elsősorban trombitán játszott és énekelt, majd később gitározott is. A zenekar Kelecsényi Zoltán önzetlen pénzbeli kölcsönével (5000 Kčs – ami abban az időben sok pénz volt), vásárolt egy IONICA nevű elektroncsöves használt orgonát, amivel addig muzsikált, míg egy NDK gyártmányú VERMONA vadonatúj elektrofonikus orgonát sikerült vásárolni.

Táncdalfesztivál – Változások – Aranykor
Az első Táncdalfesztivál után 1970-ben, amit az ORION kísért, állandó énekesnője volt a zenekarnak Lassú Marika, később pedig Lassú Éva is. Szalay Mária és Danter János (Öcsi) rövidebb ideig voltak énekesei a zenekarnak. Tóth Józsefet a főiskolai tanulmányai alatt az érsekújvári Mandák György helyettesítette és nagyon rövid ideig Jozef Dvořák fuvolás és gitáros Pozsonyból (ekkor Pomsár Zoltán volt az orgonista). Majd miután két év után Tóth József visszatért, kezdődött a zenekar “nagy” korszaka. Ez azt jelenti, hogy évi 45-55 fellépés (bálok, búcsúi mulatságok, lakodalmak, táncdalfesztiválok, sőt önálló műsorok (mint. pl. “Venceremos”…, “Dalolj velünk!”) is voltak. Az ORION zenekarból 1981-ben kivált Agárdy Gábor, akit a zonctoronyi Ajpek János helyettesített (basszusgitár). Majd amikor 1983-ban Pomsár Zoltánt elszólította a nyitrai főiskolán végzett előadói tevékenysége, helyét a hegysúri Nagy Alajos († 2007. szeptember 1.) vette át. Az ORION zenekar ebben a felállásban muzsikált egészen 1986-ig, amikor majdnem húsz év muzsikálás után befejezte pályafutását.

* * *

E név az 1969-70-es években vált fogalommá a szenci fiatalok körében. A négy fiatalember: Tóth József, Pomsár Zoltán, Agárdy Gábor és Agárdy László alkotta zenekar egyre inkább „összerázódott“, és ahogy javult a zenekar teljesítménye, úgy nőtt a népszerűsége is. Először a Csemadok szenci helyi szervezetének kulturális rendezvényein, teaesteken léptek fel. Így nemcsak Szencen, hanem a környéken is megismerhették őket. Idővel tökéletesítették felszerelésüket is; ebben a Csemadok- szervezet is igyekezett megfelelő támogatást nyújtani.
Az első jelentősebb eseményt a zenekar életében a „Szenci Tavasz“ kiírása jelentette. A „vállalkozás“ bevételéből tovább tökéletesedett a felszerelésük, közben jelentős anyagi áldozatokat hoztak saját „szakállukra“ is, és lassan a környék legjobb zenekarává fejlődtek.
Közben egy „belső válság“ leküzdése céljából Hammerlik József is bekerült a zenekarba, ami az együttes javára vált. 1971-ben a „Szenci Tavasz“ második kiírása után értek fel a csúcsra. A nagy közönségsikert elért rendezvényen elsősorban az ő érdemük volt. Ezután egy nagyobb vállalkozás, az „Orion-show“ következett. Ezt az önálló produkciót a környéken több helyen is bemutatták. Közben az együttes tagjai közül Tóth József Zilinára, Agárdy László pedig Nitrára került főiskolára, így egyre nehezebb volt a közös felkészülés, gyakorlás. 1972 elején Tóth József kivált a zenekarból. Ez a veszteség egy ideig érzékenyen éreztette a hatását. Ez is közrejátszott abban, hogy a „Szenci Tavasz 72“-őn már nem érték el a kívánt sikert.
Ezután viszonylag csendes időszak következett. Csak látszólag, mert a zeneikar tagjai számos olyan rendezvényen vesznek részt — sőt szervezik is ezeket —, amelyek a fiatalok körében ugyan kisebb népszerűségnek örvendenek, de annál hasznosabbak. Ilyen volt például több alkalommal is a „Dalolj velünk“ rendezvény Hruby Súron (Hegysúr). Ezzel érdemes közelebbről is megismerkedni. A zenekar tagjai kimennek a faluba magnóval és idős néniket, bácsikat énekeltetnek. Majd a felvétel alapján lekottázzák a népdalokat, hangszerelik, és nagyon sok közös gyakorlás után következik a fellépés, ahol az egész falu lakosságának „színe előtt“ az idős nénik, bácsik a „bea-tes“ kísérettel előadják azokat a népdalokat, amelyeket még szüleiktől, nagyszüleiktől hallottak. így aztán a fiatalabbak is megismerik, később talán tovább is adják népzenei hagyományainkat. (— os)

Forrás: http://www.szenc.sk/files/documents/2008/tort%C3%A9net/csemadok60-poszterek.pdf *** Új Ifjúság, 1973 (22. évfolyam, 1-52. szám)1973-12-11 / 50. szám

A képen: Hamerlík József, Laci Agárdi, Tóth József, Lassú Marika és Agárdy Gábor

KategóriaKönnyűzenei együttesek
Címkepop
TelepülésSzenc [Senec]
Rövid URL
ID12859
Módosítás dátuma2019. szeptember 14.

1 találat
OK