Bukréta folklórcsoport
Az ipolybalogi Bukréta folklórcsoport 2005-ben alakult. Megalakulását az abban az évben érkező Szent Korona hivatalos mása ihlette, mivel a falusiak méltóképpen szerették volna fogadni ezt a nagy értékű szakrális kincset. A csoport az első években 11 tagból állt, főként falusi asszonyokból. Eleinte felvidéki népdalokat...megnyit →
Az ipolybalogi Bukréta folklórcsoport 2005-ben alakult. Megalakulását az abban az évben érkező Szent Korona hivatalos mása ihlette, mivel a falusiak méltóképpen szerették volna fogadni ezt a nagy értékű szakrális kincset. A csoport az első években 11 tagból állt, főként falusi asszonyokból. Eleinte felvidéki népdalokat...megnyit →
Részletek
Bukréta folklór csoport
Az ipolybalogi Bukréta folklórcsoport 2005-ben alakult. Megalakulását az abban az évben érkező Szent Korona hivatalos mása ihlette, mivel a falusiak méltóképpen szerették volna fogadni ezt a nagy értékű szakrális kincset.
A csoport az első években 11 tagból állt, főként falusi asszonyokból. Eleinte felvidéki népdalokat énekeltek, de később színpadra vitt népszokásokat is bemutattak. Ilyen volt például a betlehemezés, a kiszehajtás, a népmesék feldolgozása stb.
A felnőttekből álló Bukréta folklórcsoport mellett 2008-ban megalakult a Kisbukréta csoport. A Kisbukréta főként ipolybalogi származású, valamint ipolybalogi felmenővel rendelkező gyermekekből állt. A kiscsoport a hagyományos szokásokat, például a pünkösdi királynéjárást, a libapásztorkodást és különböző népi gyermekjátékokat mutattott be, zenés-táncos összeállításban. A Bukréta és a Kisbukréta számtalan magyarországi, és persze hazai (felvidéki) fellépést tudhat maga mögött. A Kisbukréta 2013-ban sajnos megszűnt.
A Bukréta folklór csoport részt vett több regionális, valamint országos szintű népművészeti versenyen határon innen, s túl. Ezeket a zsűri számtalanszor aranykoszorúval, illetve különdíjjal jutalmazta.
A hagyományőrzők fesztiválokon, egyházi körmeneten, és népművészeti rendezvényeken mutatják meg ipolybalogi népviseletüket, és előadásaikkak jókedvre derítik a közönséget, főleg a humoros, de a hagyományokat valósan bemutató előadásaikkal.
Jelenlegi repertoárjukban szerepelnek régi (főként palóc) népszokások, ezek bemutatása, mint a tollfosztás, a farsangolás, a májfa állítás, a leánykérés, a beavatási szokás, a kiszehajtás, a kendernyűvés, a betlehemezés, valamint a szüreti szokások. Mesedramatizálásukban egyaránt szerepelnek gyermekeknek és felnőtteknek szóló népmesék.
2015-ben, a magalakulásának tizedik évfordulóját ünneplő csoport kiadott egy CD-t, “Kegyes égi királynédat tiszteljed ó magyar” címmel.
Szintén 2015-től a csoport évente megrendezi advent idején az Adventi Kézműves Vásárt (Ipolybalogon), melyen nagy szeretettel kínálják a csoport tagjai az ottlévőket otthon készített karácsonyi süteményekkel és finom kaláccsal.
“Az, hogy továbbra is működünk és éltetjük a régi hagyományainkat, ez magyarságunk megmaradásának záloga is egyben, itt, a Felvidéken.” – vallja a Bukréta folklórcsoport alapítója, s egyben vezetője, Lőrincz Sarolta Aranka.
Mottójuk: “A kultúrát nem lehet örökölni, az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.” (Kodály Zoltán)
Tagok
Lőrincz Sarolta Aranka
Czibulya Anna
Lintner Éva
Rados Andrea
Zolcerné Krasznica Emma
Pásztor Ibolya
Pásztor Lili
Pásztor Tamás
ifj.Pásztor Tamás
Czibulya Péter
Kiadványok
“Kegyes égi királynédat tiszteljed ó magyar” – CD [2015]